يکشنبه 27 مرداد 1398 16 ذو الحجة 1440 18 اوت 2019
تاریخ : پنجشنبه 1 آذر 1397
کد 91

در دیدار با مشاور وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد:

تاکید فرماندار اسکو بر راه اندازی صنایع پایین دستی چاپ باتیک در شهرستان با هدف تامین مواد اولیه این صنعت

دکتر مرتضی محمدزاده فرماندار اسکو با مهندس اکرامیان مشاور وزیر جهاد کشاورزی در حوزه معاونت دام دیدار کرد و با وی در خصوص راه اندازی صنعت نوغانداری در شهرستان به گفت و گو پرداخت.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اسکو، محمدزاده در این جلسه با اشاره به اشتغال جمع کثیری از اهالی شهرستان در حوزه چاپ باتیک گفت: متاسفانه حضور واسطه ها و دلالان چه در تامین مواد اولیه و چه در زمینه فروش تولیدات، این صنعت مهم شهرستان را در معرض تهدید قرار داده است.

وی افزود: بر همین اساس در تلاش هستیم با همکاری شرکت تعاونی توسعه و عمران اسکو، صنایع پایین دستی چاپ باتیک را در شهرستان راه اندازی کنیم و با تامین نخ ابریشم در منطقه، از این صنعت دستی و افراد شاغل در آن حمایت نماییم.

انتظار می رود با راه اندازی صنعت نوغانداری علاوه بر اشتغال زایی در سطح شهرستان، تامین مواد اولیه صنعت باتیک تسهیل گردد و این صنعت بومی منطقه رونقی دوباره یابد.

نوغانداری اصطلاحی است که به مراحل مختلف تولید نخ ابریشم اطلاق می گردد. در این صنعت ابتدا تخم های نوغان پرورش یافته به کرم ابریشم تبدیل می شوند. این کرم های ابریشم با تغذیه از برگ تازه درخت توت پرورش می یابند و بعد از 14 روز به پیله تبدیل می گردند. پیله های ابریشم نیز در پایان نخ ریسی شده نخ ابریشم مورد نیاز برای بافت پارچه ابریشمی را در اختیار قرار می دهند.
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 1 آذر 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی اسکو