چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 18 شعبان 1440 24 آوریل 2019
تاریخ : سه شنبه 23 مرداد 1397
کد 85

به منظور ارزیابی طرح «سلامت روان و مراقبت های اجتماعی»؛

حضور مدیران وزارت بهداشت در اسکو و گفت و گو با فرماندار این شهرستان

احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت و محمدشریعتی، رئیس مرکز مدیریت شبکه بهداشت این وزارتخانه ضمن حضور در اسکو و ارزیابی اجرای طرح «سلامت روان و مراقبت های اجتماعی» با مرتضی محمدزاده فرماندار این شهرستان دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اسکو، محمدزاده در این نشست گفت: پس از انتخاب اسکو به عنوان پایلوت کشوری اجرای طرح سلامت روان، دستگاه های مربوط شناسایی شد و وظایف هریک از این دستگاه ها در اجرای طرح مشخص گردید. 

وی افزود: بیش از 20 دستگاه اجرایی شهرستان در عملیاتی کردن این طرح مشارکت دارند.

فرماندار اسکو در ادامه با ارائه گزارشی مبسوط از اقدامات صورت گرفته از سوی هریک از دستگاه ها اظهار داشت: در بحث پایش و شناسایی افراد بیمار، غربالگری شهروندان در دستور کار است و تاکنون 70 درصد از کل جمعیت شهرستان مورد ارزیابی قرار گرفته است.

طرح «سلامت روان و مراقبت های اجتماعی» که با هدف افزایش سلامت روانی جامعه تدوین شده است، در اسکو و 2 شهرستان دیگر کشور به صورت آزمایشی در حال اجراست.

یکی از اهداف این طرح، شناسایی افراد دارای اختلالات روانی و کمک به درمان آن هاست.

مطابق پایشی کشوری، 24 درصد از جمعیت ایران دارای مشکلات روانی هستند و از این بین قریب به دو سوم آن ها از بیماری خود بی اطلاع اند. طرح «سلامت روان و مراقبت های اجتماعی» در نظر دارد از طریق غربالگری، این بیماران را شناسایی نماید.

خدمات طرح در 3 بسته پایه، تخصصی و اقدامات جامعه نگر ارائه می گردد و علاوه بر غربالگری جمعیتی، شناسایی پدیده ها و  عوامل استرس زا و رفع آن ها را در دستور کار دارد.

انتظار می رود با اجرای این طرح، ضمن شناسایی افراد مبتلا به این بیماری پنهان، عوامل اصلی ایجاد آن نیز کنترل و محدود شود.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 23 مرداد 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی اسکو